I7A4W033A033V-003-R | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 285-I7A4W033A033V-003-R-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | I7A4W033A033V-003-R |
Description | DC DC CONVERTER 3.3-24V 500W |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 3.3 ~ 24V 33A 18V - 60V Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | I7A4W033A033V-003-R Models |
Category | Applications ITE (Commercial) |
Mfr | Features Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense |
Series | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (With Derating) |
Packaging Tray | Efficiency 98% |
Part Status Active | Mounting Type Through Hole |
Type Non-Isolated PoL Module | Package / Case Sixteenth Brick |
Number of Outputs 1 | Size / Dimension 1.45" L x 1.34" W x 0.45" H (36.8mm x 34.0mm x 11.5mm) |
Voltage - Input (Min) 18V | Supplier Device Package Sixteenth Brick |
Voltage - Input (Max) 60V | Control Features Enable, Active Low |
Voltage - Output 1 | Approval Agency CE, UKCA |
Current - Output (Max) 33A | Standard Number 62368-1 |
Power (Watts) 792 W |