HWS150A-5/ME is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 29
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 5V 85 ~ 265 VAC Input
HWS150A-5/ME
DigiKey Part Number
285-HWS150A-5/ME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HWS150A-5/ME
Description
AC/DC CONVERTER 5V 150W
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HWS150A-5/ME Models
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
87%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote Sense, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
6.30" L x 3.23" W x 1.65" H (160.0mm x 82.0mm x 42.0mm)
Voltage - Output 1
5V
Current - Output 1
30 A