DRL30-15-1
DigiKey Part Number
285-2949-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRL30-15-1
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 15V 25W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 15V 1.68A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRL30-15-1 Models
Category
Current - Output (Max)
1.68A
Manufacturer
TDK-Lambda
Power (Watts)
25W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Applications
Hazardous Locations, ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
88%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-20°C ~ 71°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.19" L x 1.42" W x 3.58" H (55.6mm x 36.1mm x 90.9mm)
DC Voltage - Input (Min)
120V
Approval Agency
CE
DC Voltage - Input (Max)
373V
Base Product Number
Voltage - Output 1
15V