DRF480241
DRF480241
Industrial Power Supply Product Range Overview Video
DRF480-24-1
DigiKey Part Number
285-DRF480-24-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRF480-24-1
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 480W
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 20A
EDA/CAD Models
DRF480-24-1 Models
Category
Current - Output (Max)
20A
Power (Watts)
480W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Efficiency
94%
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.53" L x 3.23" W x 4.86" H (115.0mm x 82.0mm x 123.4mm)
DC Voltage - Input (Min)
125V
DC Voltage - Input (Max)
370V
Base Product Number
Voltage - Output 1
24V