DRF120-24-1/HL
DigiKey Part Number
285-DRF120-24-1/HL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRF120-24-1/HL
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 120W
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 5A
EDA/CAD Models
DRF120-24-1/HL Models
Category
Current - Output (Max)
5A
Power (Watts)
120W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Applications
ITE (Commercial), Hazardous Locations
Efficiency
91%
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.53" L x 1.44" W x 4.86" H (115.0mm x 36.5mm x 123.4mm)
DC Voltage - Input (Min)
125V
DC Voltage - Input (Max)
370V
Base Product Number
Voltage - Output 1
24V