CUS400M-19
DigiKey Part Number
285-CUS400M-19-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS400M-19
Description
AC/DC CONVERTER 19V 250W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 19V 85 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
CUS400M-19 Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Baseplate, PFC, Remote Sense, Universal Input
Size / Dimension
5.57" L x 3.36" W x 1.61" H (141.6mm x 85.3mm x 40.8mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
60601-1; 62368-1
Voltage - Output 1
19V
Current - Output 1
13.16 A