CUS250M-12/U
DigiKey Part Number
285-CUS250M-12/U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS250M-12/U
Description
AC/DC CONVERTER 12V 250W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
CUS250M-12/U Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
94%
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Size / Dimension
4.69" L x 2.52" W x 1.56" H (119.2mm x 64.0mm x 39.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
12V
Current - Output 1
20.83 A