CUS1000M-24
DigiKey Part Number
285-CUS1000M-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS1000M-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 1001W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
CUS1000M-24 Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
95%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
6.71" L x 3.35" W x 1.67" H (170.5mm x 85.0mm x 42.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
41.7 A