CN300B110-15 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 285-CN300B110-15-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CN300B110-15 |
Description | DC-DC, PCB MOUNT, HALF BRICK, IN |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 20A 43V - 160V Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CN300B110-15 Models |
Category | Voltage - Isolation 3 kV |
Mfr | Applications ITE (Commercial) |
Series | Features Adjustable Output, Baseplate, Load Sharing, Remote On/Off, Remote Sense |
Packaging Bulk | Operating Temperature -40°C ~ 100°C |
Part Status Active | Efficiency 90% |
Type Isolated Module | Mounting Type Through Hole |
Number of Outputs 1 | Package / Case Half Brick |
Voltage - Input (Min) 43V | Size / Dimension 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm) |
Voltage - Input (Max) 160V | Supplier Device Package Half Brick |
Voltage - Output 1 | Control Features Enable, Active Low |
Current - Output (Max) 20A | Approval Agency CE, UKCA |
Power (Watts) 300 W | Standard Number 62368-1 |