CCG1R5-12-12DR
DigiKey Part Number
285-CCG1R5-12-12DR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCG1R5-12-12DR
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 1.56W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 65mA, 65mA 4.5V - 18V Input
EDA/CAD Models
CCG1R5-12-12DR Models
Category
Power (Watts)
1.6 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Features
Remote On/Off, OCP
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency
78%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
6-SMD Module
Voltage - Input (Max)
18V
Size / Dimension
0.62" L x 0.41" W x 0.45" H (15.7mm x 10.4mm x 11.5mm)
Enable, Active Low
Voltage - Output 2
-12V
Current - Output (Max)
65mA, 65mA