CC15-2415SFH-E
DigiKey Part Number
CC15-2415SFH-E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC15-2415SFH-E
Description
DC DC CONVERTER 15V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 1A 18V - 36V Input
Category
Power (Watts)
15 W
Mfr
Voltage - Isolation
1 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Efficiency
89%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
20-DIP Module, 17 Leads
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
1.51" L x 1.17" W x 0.27" H (38.4mm x 29.6mm x 6.8mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
1A