PEC18SABN
DigiKey Part Number
S1022E-18-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEC18SABN
Description
CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 18 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PEC18SABN Models
Category
Contact Length - Post
0.230" (5.84mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.560" (14.22mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
100.0µin (2.54µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
1
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness - Post
100.0µin (2.54µm)
Fastening Type
Push-Pull
Base Product Number
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
In-Stock: 388
CONN HEADER VERT 1POS
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
In-Stock: 1715
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM