STS4DNF60L | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | STS4DNF60L |
Description | MOSFET 2N-CH 60V 4A 8SOIC |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Mosfet Array 60V 4A 2W Surface Mount 8-SOIC |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | STS4DNF60L Models |
Category | Rds On (Max) @ Id, Vgs 55mOhm @ 2A, 10V |
Manufacturer STMicroelectronics | Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA |
Series | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15nC @ 4.5V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1030pF @ 25V |
Part Status Active | Power - Max 2W |
Technology MOSFET (Metal Oxide) | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Configuration 2 N-Channel (Dual) | Mounting Type Surface Mount |
FET Feature Logic Level Gate | Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V | Supplier Device Package 8-SOIC |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4A | Base Product Number |