STPS5L40
DigiKey Part Number
497-12672-1-ND - Cut Tape (CT)
497-12672-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS5L40
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 5A DO201AD
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 5A Through Hole DO-201AD
EDA/CAD Models
STPS5L40 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 40 V
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
DO-201AD
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
5A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
500 mV @ 5 A