STGIPS14K60T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
STMicroelectronics
In Stock: 155
Datasheet
Power Driver Module IGBT 3 Phase 600 V 14 A 25-PowerDIP Module (0.993", 25.23mm)
STGIPS14K60T
DigiKey Part Number
497-12251-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGIPS14K60T
Description
IGBT IPM 600V 14A 25-PWRDIP MOD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
STGIPS14K60T Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current
14 A
Voltage
600 V
Series
Voltage - Isolation
2500Vrms
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Obsolete
Package / Case
25-PowerDIP Module (0.993", 25.23mm)