LD2981ABM33TR
DigiKey Part Number
497-1521-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-1521-1-ND - Cut Tape (CT)
497-1521-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD2981ABM33TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
LD2981ABM33TR Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
2.6 mA
PSRR
63dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
16V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.375V @ 100mA