FERD30L60CTS
DigiKey Part Number
497-17694-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FERD30L60CTS
Description
DIODE ARRAY FERD 60V 15A TO-220
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 60 V 15A Through Hole TO-220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FERD30L60CTS Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
545 mV @ 15 A
Manufacturer
STMicroelectronics
Speed
No Recovery Time > 500mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
820 µA @ 60 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
FERD (Field Effect Rectifier Diode)
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Supplier Device Package
TO-220
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
15A