ESDA14V2L
DigiKey Part Number
497-6687-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-6687-1-ND - Cut Tape (CT)
497-6687-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESDA14V2L
Description
TVS DIODE 12VWM SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Clamp 14A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESDA14V2L Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
300W
Series
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
2
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
14.2V