BTB16-800SWRG
DigiKey Part Number
497-7191-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTB16-800SWRG
Description
TRIAC SENS GATE 800V 16A TO220
Detailed Description
TRIAC Logic - Sensitive Gate 800 V 16 A Through Hole TO-220
EDA/CAD Models
BTB16-800SWRG Models
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
10 mA
Current - Hold (Ih) (Max)
15 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
160A, 168A