ALTAIR04-900 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 497-16143-5-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ALTAIR04-900 |
Description | IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 16SO |
Manufacturer Standard Lead Time | 28 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Converter Offline Flyback Topology Up to 166kHz 16-SO |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ALTAIR04-900 Models |
Category | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 11.5V ~ 23V |
Manufacturer STMicroelectronics | Frequency - Switching Up to 166kHz |
Packaging Tube | Fault Protection Current Limiting, Short Circuit |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) |
Output Isolation Isolated | Package / Case 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Internal Switch(s) Yes | Supplier Device Package 16-SO |
Voltage - Breakdown 900V | Mounting Type Surface Mount |
Topology Flyback | Base Product Number |
Voltage - Start Up 13 V |