RNCF0805TTY20K0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
20 kOhms ±0.01% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
RNCF0805TTY20K0
DigiKey Part Number
RNCF0805TTY20K0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCF0805TTY20K0
Description
RES SMD 20K OHM 0.01% 1/8W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNCF0805TTY20K0 Models
Temperature Coefficient
±5ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)