HVCB2010FKC10M0
DigiKey Part Number
HVCB2010FKC10M0TR-ND - Tape & Reel (TR)
HVCB2010FKC10M0CT-ND - Cut Tape (CT)
HVCB2010FKC10M0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HVCB2010FKC10M0
Description
RES 10M OHM 1% 1W 2010
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 MOhms ±1% 1W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
HVCB2010FKC10M0 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Size / Dimension
0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.76mm)