HVCB0805FDC100M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | HVCB0805FDC100M |
Description | RES 100M OHM 1% 1/5W 0805 |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 MOhms ±1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | HVCB0805FDC100M Models |
Category | Features High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding |
Mfr | Temperature Coefficient ±50ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 150°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 0805 (2012 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.025" (0.64mm) |