HMC0603JT33M0
DigiKey Part Number
HMC0603JT33M0TR-ND - Tape & Reel (TR)
HMC0603JT33M0CT-ND - Cut Tape (CT)
HMC0603JT33M0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMC0603JT33M0
Description
RES 33M OHM 5% 1/10W 0603
Detailed Description
33 MOhms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
HMC0603JT33M0 Models
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)