HCS3920FTL200
DigiKey Part Number
738-HCS3920FTL200TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-HCS3920FTL200CT-ND - Cut Tape (CT)
738-HCS3920FTL200DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCS3920FTL200
Description
RES 0.0002 OHM 1% 5W 3920
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.2 mOhms ±1% 5W Chip Resistor 3920 (1052 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Element
EDA/CAD Models
HCS3920FTL200 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
3920 (1052 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.402" L x 0.205" W (10.20mm x 5.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.084" (2.13mm)