CSR1206FT50L0
DigiKey Part Number
CSR1206FT50L0TR-ND - Tape & Reel (TR)
CSR1206FT50L0CT-ND - Cut Tape (CT)
CSR1206FT50L0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSR1206FT50L0
Description
RES 0.05 OHM 1% 1/2W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CSR1206FT50L0 Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)