CSM0603FT10L0
DigiKey Part Number
CSM0603FT10L0TR-ND - Tape & Reel (TR)
CSM0603FT10L0CT-ND - Cut Tape (CT)
CSM0603FT10L0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSM0603FT10L0
Description
RES 0.01 OHM 1% 1/3W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 mOhms ±1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Current Sense Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CSM0603FT10L0 Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)