MBRD5100
DigiKey Part Number
1655-MBRD5100TR-ND - Tape & Reel (TR)
1655-MBRD5100CT-ND - Cut Tape (CT)
1655-MBRD5100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBRD5100
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 5A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 5A Surface Mount DPAK
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
300pF @ 5V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
DPAK
Current - Average Rectified (Io)
5A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 5 A