ZF5S-20-02-T-WT-TR
DigiKey Part Number
612-ZF5S-20-02-T-WT-TR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZF5S-20-02-T-WT-TR
Description
ZERO INSERTION FORCE CONNECTOR F
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position FFC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Locking Feature
Slide Lock
Manufacturer
Samtec Inc.
Cable End Type
Straight
Series
Contact Material
Phosphor Bronze
Packaging
Strip
Contact Finish
Tin
Part Status
Active
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Flat Flex Type
FFC
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
20
Current Rating (Amps)
1.8A per Contact
Pitch
0.020" (0.50mm)
Housing Color
Natural
Termination
Solder
Actuator Color
Black
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Base Product Number
Height Above Board
0.083" (2.10mm)