HCSD-05-D-11.40-01-N-G-R
DigiKey Part Number
SAM8915-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCSD-05-D-11.40-01-N-G-R
Description
CONN SOCKET IDC DUAL 10POS
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket, Reversed 0.950' (289.56mm, 11.40")
EDA/CAD Models
HCSD-05-D-11.40-01-N-G-R Models
Category
Pitch - Cable
0.050" (1.27mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length
0.950' (289.56mm, 11.40")
Series
Features
Polarizing Key
Packaging
Bulk
Color
Gray, Ribbon
Part Status
Active
Shielding
Unshielded
Connector Type
Socket to Socket, Reversed
Cable Termination
IDC
Number of Positions
10
Contact Finish
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Connector
0.100" (2.54mm)