TBLH11-350-11BK
DigiKey Part Number
2223-TBLH11-350-11BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBLH11-350-11BK
Description
TERMINAL BLOCK, SCREWLESS, HIGH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.138" (3.50mm) Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TBLH11-350-11BK Models
Category
Current
10 A
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Voltage
300 V
Series
Wire Gauge
16-24 AWG
Packaging
Box
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Wire Termination
Screwless - Push Button Clamp
Number of Levels
1
Color
Black
Positions Per Level
11
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Pitch
0.138" (3.50mm)