CDM-13008
CDM-13008
Understanding Audio Frequency Range in Audio Design
CDM-13008
DigiKey Part Number
102-2495-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDM-13008
Description
SPEAKER 8OHM 200MW TOP PORT 87DB
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 200 mW 880 Hz ~ 20 kHz Top Round
EDA/CAD Models
CDM-13008 Models
Category
Efficiency - Testing
200mW/100mm
Power - Rated
200 mW
Power - Max
500 mW
Frequency Range
880 Hz ~ 20 kHz
Frequency - Self Resonant
1100Hz
Impedance
8 Ohms
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Efficiency - dBA
87.00
Height - Seated (Max)
0.114" (2.90mm)