35ZLH680MEFC10X23 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1189-1749-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 35ZLH680MEFC10X23 |
Description | CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 680 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 35ZLH680MEFC10X23 Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 1.238 A @ 120 Hz |
Packaging Bulk | Ripple Current @ High Frequency 2.25 A @ 100 kHz |
Part Status Active | Impedance 18 mOhms |
Capacitance | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Voltage - Rated 35 V | Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm) |
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C | Mounting Type |
Operating Temperature -40°C ~ 105°C | Package / Case Radial, Can |