25ZLQ680MEFC8X20
DigiKey Part Number
1189-3646-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25ZLQ680MEFC8X20
Description
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
25ZLQ680MEFC8X20 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
913 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.66 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
27 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C