P0770.682NLT
DigiKey Part Number
553-P0770.682NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-P0770.682NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-P0770.682NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P0770.682NLT
Description
FIXED IND 6.8UH 1.2A 130 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Unshielded Wirewound Inductor 1.2 A 130mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
P0770.682NLT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.2A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
130mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.115" (2.92mm)