CP20.241-R2 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1736-1072-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CP20.241-R2 |
Description | AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 480W |
Manufacturer Standard Lead Time | 2 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 20A |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CP20.241-R2 Models |
Category | Current - Output (Max) 20A |
Manufacturer PULS, LP | Power (Watts) 480W |
Series | Applications Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial) |
Packaging Box | Efficiency 95.2% |
Part Status Active | Operating Temperature -25°C ~ 70°C (With Derating) |
Input Type AC or DC | Features Adjustable Output, PFC, Universal Input |
Number of Outputs 1 | Size / Dimension 5.00" L x 1.89" W x 4.88" H (127.0mm x 48.0mm x 124.0mm) |
AC Voltage - Input 85 ~ 264 VAC | Approval Agency ATEX, EAC, IEC, IECEx, UL |
DC Voltage - Input (Min) 88V | Standard Number Class I Div 2; 61010-2-201 |
DC Voltage - Input (Max) 180V | Base Product Number |
Voltage - Output 1 24V |