AS05008PR-R | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 668-1369-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AS05008PR-R |
Description | SPEAKER 8OHM 100MW TOP PORT 81DB |
Manufacturer Standard Lead Time | 27 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 8 Ohms General Purpose Speaker 100 mW 500 Hz ~ 4.5 kHz Top Round |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | AS05008PR-R Models |
Category | Efficiency - Testing 100mW/500mm |
Manufacturer PUI Audio, Inc. | Efficiency - Type Sound Pressure Level (SPL) |
Series | Power - Rated 100 mW |
Packaging Tray | Power - Max 200 mW |
Part Status Active | Port Location Top |
Technology Magnetic | Shape Round |
Type General Purpose | Material - Cone Paper |
Frequency Range 500 Hz ~ 4.5 kHz | Material - Magnet Nd-Fe-B |
Frequency - Self Resonant 500Hz | Termination Solder Eyelet(s) |
Impedance 8 Ohms | Size / Dimension 1.969" Dia (50.00mm) |
Efficiency - dBA 81.00 | Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm) |