PSAC12A-050-R | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 993-PSAC12A-050-R-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PSAC12A-050-R |
Description | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 12W |
Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 5V 12 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input |
Datasheet | Datasheet |
Category | No Load Power Consumption 100mW (Max) |
Manufacturer Phihong USA | Polarization Positive Center |
Series | Applications ITE (Commercial) |
Packaging Bulk | Efficiency Level VI |
Part Status Active | Operating Temperature 0°C ~ 40°C |
Region Utilized North America | Output Connector Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm |
Form Wall Mount (Class II) | Cord Length 59" (1.50m) |
Input Type Fixed Blade | Input Connector NEMA 1-15P |
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC | Size / Dimension 2.81" L x 1.97" W x 1.23" H (71.5mm x 50.0mm x 31.2mm) |
Voltage - Output 5V | Approval Agency CB, cULus |
Current - Output (Max) 2.4A | Weight 0.27 lb (122.47 g) |
Power (Watts) 12 W | Base Product Number |