PSA15R-150P6-R
DigiKey Part Number
993-PSA15R-150P6-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSA15R-150P6-R
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 15W
Detailed Description
15V 15 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Manufacturer
Phihong USA
Polarization
Positive Center
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Multi-Blade (Sold Separately)
Input Connector
Multi-Blade
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.82" L x 1.97" W x 1.31" H (71.7mm x 50.0mm x 33.3mm)
Voltage - Output
15V
Approval Agency
CE, C-Tick, cULus, GS
Current - Output (Max)
1A
Weight
0.333 lb (151.05 g)
Power (Watts)
15 W