EEU-FS0J152L
DigiKey Part Number
P122342-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FS0J152L
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL
Detailed Description
1500 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FS0J152L Models
Ripple Current @ Low Frequency
992 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.24 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
41 mOhms
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C