EEU-FC1V331B
DigiKey Part Number
P19682CT-ND - Cut Tape (CT)
P19682TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1V331B
Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL TH
Detailed Description
330 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FC1V331B Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
682.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.05 A @ 100 kHz
Impedance
68 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C