EEF-HD0G121R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 1,000
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 925
Datasheet
120 µF 4 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 15mOhm
EEF-HD0G121R
DigiKey Part Number
PCE2121TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEF-HD0G121R
Description
CAP ALUM POLY 120UF 20% 4V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Series
Ripple Current @ High Frequency
2.5 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Type
Polymer
Surface Mount Land Size
Capacitance
120 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
4 V
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm