EEE-FC1H101P
DigiKey Part Number
PCE4013TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4013CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4013DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FC1H101P
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-FC1H101P Models
Ripple Current @ Low Frequency
375 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
500 mA @ 100 kHz
Impedance
300 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C