MM3Z5V1ST1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 44,253
Datasheet
Zener Diode 5.1 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-323
SC-76, SOD-323
MM3Z5V1ST1
DigiKey Part Number
MM3Z5V1ST1OSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MM3Z5V1ST1
Description
DIODE ZENER 5.1V 200MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MM3Z5V1ST1 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOD-323
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms