SS-10-23NP-LEW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 662
Datasheet
Dip Switch DP3T 3 Position Through Hole Rotary with Shaft Actuator 100mA 5VDC
SS-10-23NP-LEW
DigiKey Part Number
SS-10-23NP-LEW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SS-10-23NP-LEW
Description
SWITCH ROTARY DIP DP3T 0.1A 5V
Detailed Description
Height Above Board
0.535" (13.59mm)
Packaging
Tray
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
DP3T
Number of Positions
3
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Current Rating (Amps)
100mA
Voltage Rating
5VDC
Length
0.394" (10.00mm)