CT-6EP103 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 563-CT-6EP103-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CT-6EP103 |
Description | TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN TOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CT-6EP103 Models |
Category | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Manufacturer Nidec Components | Number of Turns 1.0 |
Series | Adjustment Type Top Adjustment |
Packaging Bulk | Resistive Material Cermet |
Part Status Active | Mounting Type Through Hole |
Resistance 10 kOhms | Termination Style PC Pins |
Power (Watts) 0.5W, 1/2W | Size / Dimension Square - 0.276" x 0.276" Face (7.00mm x 7.00mm) |
Tolerance ±10% | Base Product Number |