PCF1A151MCL1GS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 39
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 2,292
Datasheet
In Stock: 2,682
In Stock: 729
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 410
150 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 21mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
PCF1A151MCL1GS
DigiKey Part Number
493-2993-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCF1A151MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 10V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
PCF1A151MCL1GS Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
3.3 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
150 µF
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
21mOhm