MSC180SMA120S
DigiKey Part Number
150-MSC180SMA120S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSC180SMA120S
Description
MOSFET SIC 1200 V 180 MOHM TO-26
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 21A (Tc) 125W (Tc) Surface Mount D3PAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MSC180SMA120S Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.26V @ 500µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
34 nC @ 20 V
Series
Vgs (Max)
+23V, -10V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
510 pF @ 1000 V
Power Dissipation (Max)
125W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Supplier Device Package
D3PAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
20V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
225mOhm @ 8A, 20V