MIC5365-3.3YMT-TZ
DigiKey Part Number
MIC5365-3.3YMT-TZTR-ND - Tape & Reel (TR)
MIC5365-3.3YMT-TZCT-ND - Cut Tape (CT)
MIC5365-3.3YMT-TZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5365-3.3YMT-TZ
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 4-TMLF
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 4-TMLF® (1x1)
EDA/CAD Models
MIC5365-3.3YMT-TZ Models
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
39 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
4-TMLF® (1x1)
Voltage Dropout (Max)
0.31V @ 150mA