MCP6N16-100E/MS
DigiKey Part Number
MCP6N16-100E/MS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP6N16-100E/MS
Description
IC INST AMP 1 CIRCUIT 8MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Instrumentation Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP
Category
Current - Supply
1.1mA
Mfr
Current - Output / Channel
10 mA
Packaging
Tube
Voltage - Supply Span (Min)
1.8 V
Part Status
Active
Voltage - Supply Span (Max)
5.5 V
Amplifier Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Circuits
Output Type
Rail-to-Rail
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Gain Bandwidth Product
500 kHz